reklama

Pre našich poslancov a ostatných zástupcov ľudu

Pri sledovaní slovenskej politiky a správania sa politikov, čo sa týka aj odsúhlasenia nového eurovalu a pôžičky Grécku mi nedá nenapísať tento kratší článok. V slovenskom parlamente a politike sa spravilo veľa vecí proti občanom Slovenska. Predražené tendre, rodinkárstvo, politické nominácie a veľa iných, netreba to ani všetko spomínať, lebo človeku z toho až zle príde. Väčšina týchto politikov, čí už v parlamente alebo vláde väčšinu roka zabúda na to ,že sú volení zástupcovia ľudu. Všetci by nám chceli len vládnuť ,ale zabúdajú na to , že funkcia politika je ľuďom slúžiť, zastupovať ich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Mal by zvolený politik, ktorý koná proti záujmom ľudí byť naďalej vo funkcii?
Dovoľte mi krátku lekciu z histórie pre našich politikov.

Takmer každý z nás určite pozná bratov Gracchovcov, tribúnov ľudu z čias rímskej republiky.
Rád by som napísal príbeh o staršom z nich a to o Tiberiovi Gracchovi.
Tiberius Gracchus bol spolu s Markom Octaviom v roku 133 p.n.l zvolený za tribúna ľudu.
Doba v ktorej preberal svoj úrad nebola priaznivá a rozpráva o nej takto: „Aj divoké zvieratá žijúce v Itálii majú svoje nory a postele, ale ľudia, bojujúci a umierajúci za Itáliu nemajú okrem vzduchu a svetla nič. Sú bez prístreškov a zbavení stáleho domova, potulujú sa i so ženami a deťmi. Vojvodci klamú svojich vojakov, keď ich presviedčajú, aby bojovali za hroby predkov a za chrámy, zatiaľ čo veľa Rimanov nemá ani oltáre ani cintorín predkov. Nazývajú ich vládci, ale oni nevládnu ani kúsku vlastnej pôdy“. Teda celú moc v tej dobe držali v rukách bohatí patricijovia. Rím bol preplnený lacnou pracovnou silou otrokov a pôdu vojakov zaberali latifundisti, takže jedine čo vojakom ostávalo bolo ich pravo hlasovať a tak dávali svoj hlas vo voľbách tomu, kto usporiadal najviac hier a rozdal viac obilia. Tiberius Gracchus sa rozhodol túto situáciu riešiť a tak pripravil zákon o pozemkovej reforme, ktorý prehlásil za obnovu dávno platného zákona Licitia a Sexta. Podstata reformy bola o tom , že bola stanovená maximálna výmera pozemku na rodinu a čo bolo na viac, malo byť rozdelené medzi roľníkov. Keď sa zákon prejednával na Ľudovom zhromaždení Markus Octavius využil právo a vetoval zákon. Vtedy Gracchus nechal hlasovať na Ľudovom zhromaždení o tom, čí môže tribún ľudu vetovať zákon, ktorý je v prospech ľudu. Väčšina rozhodla, že nemôže a Gracchus zosadil Octavia. Snáď netreba spomínať, že neskôr bol Tiberius Gracchus zavraždený. Myslím, že podľa tohto príbehu by museli byť odvolaní viacerí poslanci, čí členovia vlády (súčasnej, minulej).
Tento príbeh by mal mať na rozume každý poslanec a člen vlády predtým ako niečo predloží. Takíto tribúni ľudu chýbajú Slovensku ako soľ.
A teraz si položme otázku. Môže poslanec hlasovať za euroval a pôžičku Grécku, keď je to proti občanom tejto krajiny?

Matus Malarik

Matus Malarik

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent finančnej matematiky na UK v PRAHE Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu