Slovenský futbal, otvorený list ministrovi financií

Autor: Matus Malarik | 5.6.2011 o 17:14 | Karma článku: 15,37 | Prečítané:  4408x

K napísaniu tohto blogu ma inšpiroval futbalový zápas Slovensko-Andora a už dlhšia nespokojnosť s financovaním a platením reprezentantov a športu ,hlavne futbalu na Slovensku. V čase ,keď píšem tento blog je hodinu po spomínanom duely a hráči už majú od zväzu sľúbených 2000 eur za tento zápas v kvalifikácii s výsledkom 1:0. Mnohí z vás si všimli, že sa už nehrá na národnom štadióne tzv. Tehelnom poli a vedia ,že by sa mal stavať nový štadión v prepočte za niekoľko miliárd SK , čo nie je pre tento štát lacná záležitosť.

 

 

Títo hráči, ktorých talent sa mohol rozvíjať aj za pomoci vašich peňazí, teda peňazí daňových poplatníkov a sú aj vďaka spoločnosti ,ktorá im financovala výstavbu štadiónov , ciest a ubytovania v reprezentácii ,či už mládežníckej alebo seniorskej ,tam ,kde sú .Teraz sa môžu všetkým smiať do tváre. Za reprezentovanie vlastnej krajiny ,ktorá ich financovala dostávajú nemalé peniaze a aby oni mohli hrať a zarábať ďalšie peniaze za účasť na MS a ME im štát postaví nový národný štadión. Oponentom, ktorí by si dovolili tvrdiť, že to je ich práca a teda dostávajú plat odpoviem takto: Doktor sa zúčastní kongresu, kde sa prejednávajú nové postupy operácií a užívanie nových liekov zväčša za svoje vlastné peniaze a tým má nárok na vyšší plat a na viac kreditov od poisťovne ,ale hráč v reprezentácii dostáva peniaze a aby sme sa nemýlili hrá v prvom rade sám za seba. Tým, že hrá v reprezentácii rastie jeho cena pri počte jeho štartov a dokonca pri dobrom výkone si ho môže všimnúť skaut známeho klubu a on prestúpi a zinkasuje nemalú províziu zo svojej ceny pri predaji a my im ešte za toto aj platíme. Nehovoriac o tom ,že reprezentácia funguje už skôr ako súkromná firma Weissa.

 

Samotný futbalový zväz má hospodárenie v mínuse okolo 650-tis EUR ,ale nebráni mu to vyplácať a uzatvárať nevýhodné kolektívne zmluvy na odmeny a vysoké platy.

Ktorá zdravo fungujúca súkromná firma v strate by so mohla toto dovoliť???

Isto si niektorí z vás povedia ,že si zaslúžili , reprezentovali našu krajinu na MS 1-krát za éru samostatného Slovenska , ale netreba zabúdať na to, že tú krajinu mohli reprezentovať aj vďaka vám, ktorí ste im zafinancovali štadióny aby mali kde trénovať a hlavne som už spomínal ,že v prvom rade tam hrali sami za seba a pritom sme ich za to platili a všetko uhrádzali. Príjmy zväzu z MS boli zhruba 8 mil. EUR a z toho 5,5 mil. EUR bolo rozdaných na odmenách pre funkcionárov a hráčov. Namiesto toho ,aby boli tieto peniaze využité pre účely hlavne hráčov a odovzdali tým aj spoločnosti čo jej dlhujú ,teda na menšie práce na novom štadióne boli využité na odmeny. Tu zabúdame na to ,že spoločnosť im pripravila podmienky na tréning a stále pripravuje a platí im cesty ,hotely a zbiera sa im na nový štadión. Zbierajú sa na nich doktori, učitelia a podobne ,ktorí zarábajú 400-800 EUR a zachraňujú ľudské životy a v rukách majú obrovskú zodpovednosť. Ľudia, ktorí pri každej operácii môžu čeliť trestnému oznámeniu nech sa snažia akokoľvek sa skladajú na potreby hráčov , ktorí reálne nemajú takmer žiadnu zodpovednosť a žiadny reálny prínos spoločnosti. Doktori ,sestričky pracujúci celú noc v častokrát nezrekonštruovaných nemocniciach a s prístrojmi aj 20-30 rokov starými, ďalej učitelia ,ktorých pomôcky a podmienky k vyučovaniu sú nedôstojné a učia novú inteligenciu ,ktorá zamestná 1000-ce ľudí a aj vy ostatní ktorí nemáte služby, školy, cesty a nemocnice na dôstojnej úrovni a dochádzate aj 30-40 km v noci do nemocnice ,ktorá má pohotovosť a sú v nej lôžka ,lebo vo vašom aj 20 000-vom meste nie je ,platíte týchto hráčov.

Čestnému podnikateľovi ,ktorý zamestnáva 100-vky ľudí hádže štát polená pod kolená vysokými daňami a ďalšou nezmyselnou byrokraciou, ktorý aby bol úspešný si musel všetko zaplatiť sám do posledného centu a reálne prináša spoločnosti úžitok sme zdierali a nikto mu nedal peniaze na to ,aby si postavil “firmu” za štátne a dokonca si nemôže dovoliť rozdávať managementu odmeny, keď sa nachádza v niekoľko miliónovej strate a spoľahnúť sa , že však niekto to za neho zaplatí ako štát za zväz.

 

To naozaj chceme smerovať tam, aby doktori v niektorých nemocniciach zveličene povedané nemali ani rontgen?

Hlavne, že budeme mať nový národný štadión a vyplácať nehorázne odmeny v krachujúcom zväze. Netreba dotovať veľké peniaze do futbalu, kde je korupcia a čierna diera na peniaze. Zväz (firma), ktorý nevie racionálne hospodáriť si peniaze nezaslúži. Ako som už spomínal hráči dostávajú 2000 EUR za zápas v kvalifikácii ,ale minulý rok to bolo 1600 EUR ,čo je medziročný nárast o 25% . To je neuveriteľné číslo. Myslím, že firma takto zvyšujúca platy svojim zamestnancom si nezaslúži od štátu žiadnu dotáciu.V tomto štáte netreba stavať nové národne štadióny a dávať peniaze na ZATIAĽ nezmyselné veci, keď nemáme školy, nemocnice, cesty a ďalšiu infraštruktúru na úrovni. V tomto štáte nemáme na úrovni nemocnice ani v 7 krajských mestách.

 

Keď nastúpil na ministerstvo financií Ivan Mikloš ,tak som sa potešil, lebo som si myslel ,že toto skončí. Že skončí bezbrehé míňanie peňazí daňových poplatníkov ako za pánov Počiatka, Fica, Gašparoviča a sľubovanie štadiónov. Bohužiaľ sa asi trocha mýlim a prepadol aj pán Mikloš tomuto populizmu a vyhlasuje, že peniaze na štadión sa určite nájdu. Ja a určite aj väčšina Slovákov by bola radšej ,keby sa tie peniaze v prvom rade nájdu na nemocnice a školy. Viem ,že peniaze s futbalu to určite nepokryjú ,ale treba začať všade!

Pokiaľ nezačne každá štátna firma hospodáriť ako súkromná dovtedy sa všetci budú spoliehať na dotácie od štátu ,teda peňazí od daňových poplatníkov a s tým súvisiace zvyšovanie daní.

UEFA dalo v poslednej dobe nemalé peniaze do futbalu na Slovensku a väčšina sa minula na odmeny a štadióny a užitočné práce sa stavali za peniaze štátu.

 

Ľuďom, ktorí nesúhlasia by som odporúčal aby sa zamysleli a pri operácii boli operovaný na starom 30 ročnom stole 30-krát sterilizovanými nástrojmi a na rontgen ,aby ich mohli operovať cestovali aspoň 40-50 km a boli vyšetrený starými ,nefunkčnými prístrojmi a po operácii uložený na nepohodlné lôžko, ale ako odmenu dostanú exkluzívne miesto na novom národnom štadióne ,ktorej sa samozrejme nemusia po operácii dožiť.

Ešte stále nesúhlasíte??

Preto sa každý musí vzchopiť a odsúdiť takéto míňanie štátnych zdrojov a týmto by som chcel tento článok považovať aj za akýsi otvorený list ministrovi financií Ivanovi Miklošovi, aby sa zamyslel ,či tento štát si môže dovoliť v tejto dobe ďalšie nerozumné míňanie peňazí , či populizmus je dôležitejší ako zdravý rozum. Treba sa zamyslieť nad tým, že štát a ľudia ,ktorí ho tvoria potrebujú lepšie nemocnice, školy a vyššiu kvality celkovej infraštruktúry štátu a až potom sa môžeme rozprávať o štadiónoch a ďalších nepodstatných veciach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?