Euroval,Slovensko a ako ďalej

Autor: Matus Malarik | 19.10.2011 o 18:05 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  338x

V poslednej dobe bolo napísaných veľa článkov na tému euroval. Veľký počet z nich mal politické motívy a bez náznaku iného riešenia. Tento blog nemá mať politické ambície ,ale má poukázať na Euroval, na možné riešenie a na to čo znamená pre Slovensko Euroval.

Slovensko a Euroval

Rozpočet Slovenska na rok 2011 predsavuje v kolónke príjmov 13,15 mld EUR v kolónke výdavkov 16,96 mld EUR, takze deficit verejných financií je 3,81 mld EUR, čo predstavuje vzhľadom k príjmom SVK neuveriteľných 28,97%. Navýšenie Eurovalu z 4,4 mld EUR na 7,7 mld EUR predstavuje 3,3 mld EUR, teda 25,1% príjmov Slovenska. Celkový príspevok do Eurovalu 7,7 mld EUR plus deficit verených financií teda 3,81 mld EUR spolu predstavuje 11,51 mld EUR , čo je viac ako príjmy SVK za rok 2010, ktoré predstavovali 10,91 mld EUR. Pri vyjadreniach G20 z dnešného dňa je jasné ,že EMU bude musiet vyuziť EUROVAL naplno a v tom prípade už nehovoríme len o zárukách ,ale o plnej sume 7,7 mld EUR. Ak dôjde k plnému využitiu Eurovalu Slovensko bude zaťažené zo všetkých krajín EMU naviac ,čo by vyžadovalo zvýšenie daní a odvodov o 35%.  Následným zvyšovaním daní znižujeme výhodu SVK , ktorá je dnes v nižších daniach v pomere k EMU ,kde zabúdame ,že susedné krajiny V4 nebudú musieť niesť žiadne podobné náklady. Vyššie dane u nás =  nižší hospodársky rast. Za Euroval padali aj také argumenty ,že jeho schválením sa dostaneme ako dôveryhodný partner v prípade rozdelenia EMU k Nemecku. Pýtam sa ako sa chceme dostať k Nemecku zvyšovaním verejného dlhu a prípadnou stratou atraktívneho podnikateľského prostredia následným zvyšovaním daní.
Vrátim sa ěste k rozpočtom SVK v rokoch 2010 a 2011. V roku 2011 príjmy 13,15 mld EUR, výdavky 16,96 mld EUR , rok 2010 príjmy  10,91 mld EUR , výdavky 15,37. Keď porovnáme roky 2010 a 2011 zistíme ,že na SVK namiesto cestou šetrenia sa išlo naďalej hrubou gréckou cesou , kde narastali verejné výdavky a daňovníkom bolo ako boj za šetrenie a krízou verejných finanćií uvalené vyššie DPH.

Euroval a Európa

Po roku a pol fungovania Eurovalu sa ukázal byť ako málo účinný, ku Grécku a Írsku sa pridali krajiny ako Portugalsko,Španielsko,Taliansko a dnes už môžme povedať ,že pokryvkáva aj Francúzsko. Štáty príjmajú rozhodnutie tých istých ľudí ,ktorí nevedeli udržať dodržiavanie už platných fiškálnych naradení a teraz sa nám snažia nahovoriť ,že pod ich vedením toho bude inštitút Eurovalu schopný. Budeme zas veriť luďom, ktorí v ECB dospeli k tomu ,aby Grécke a ohrozené dlhopisy štátov boli bezrizikové a tým prehĺbili krízu. Banky boli nútene a boli by hlúpe ,keby tieto dlhopisy nenakupovali a nemuseli voči nim vytvárať rezervy. Netreba sa čudovať, že ECB je proti Gréckemu bankrotu, keď proti stanovám EMU nakúpila dlhopisy Grécka za desiatky miliárd EUR. ECB ovplyvňovala ceny ,za ktoré si krajiny môžu požičiavať na trhu a tým sama prehlbuje krízu a stavia sa proti trhu.
Eurovalom sa snažia zachrániť EURO a EMU ,ale pritom vôbec neberú skúsenosti z minulosti z USA , ked USA reštruktualizovalo dlhy 8 štátov menovej únie a následne ich nechalo zbankrotovať ,kde podobné riešenie by EURU pomohlo! Najväčšie riziko predstavuje trvalý EUROVAL , ktorý vyslovene navádza na zlé hospodárenie.

Možné riešenie

V prvom rade treba zmeniť bankové regulácie, aby štátne dlhopisy neboli považované za bezrizikové aktíva. Treba poctivými, nepriechodnými zmluvami zabezpečiť no-bailout ,nie ako tomu bolo doteraz. Každý štát si musí zodpovedať za svoje záväzky a štáty sa nebudú ďalej navzájom zachraňovať. Trhová disciplína by štátu dala silnú motiváciu zodpovedne hospodáriť , keďźe  by sa štáty  posudzovali podľa ich vlastnej fiškálnej politiky.
Namiesto Eurovalu pristúpiť k rekapitalizácii bánk. Objem garancií Eurovalu je 440 mld EUR ,čo postačuje pre malé krajiny ale pre Taliansko a Španielsko by bolo porebných 2,6-4 bilióna EUR. Bankroty nezodpovedných štátov prídu a treba zabrániť zlým efektom rekapitalizáciou bánk ,ktorá je oveľa lacnejšia ako Euroval. V bankách EU je len malá časť štátnych dlhov. Iba 20 percent dlhov  Portugalska, Grécka a Írska. Euroval garantuje všetky úvery!! Kapitál na rekapitalizáciu bánk bude len na systémové riziká. Finanční investori, súkromné domácnosti musia svoje investičné rozhodnutia niesť sami!!! V prípade rekapitalizácie zabezpečuje 1.fázu ručenia nie daňovník, ale vlastný kapitál bankových akcionárov ,kde banky v EU disponujú približne 1 biliónom EUR.
Banky s nedostatočným vlastným kapitálom by zachraňoval štát , čím by nadobudol peňažné nároky.  Banka sa nemôže vyhýbať vráteniu peňazí ,tak ako štát. Štát nadobudne akcie banky = má nárok na dividendy ak sa dosiahne hranica ziskovosti alebo môže akcie za trhovú cenu predať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?