Požadujem odluku športu od štátu

Autor: Matus Malarik | 24.10.2011 o 16:10 | Karma článku: 9,23 | Prečítané:  1190x

V čase hlbokej hospodárskej krízy na Slovensku a vo svete sa netreba báť robiť potrebné, nutné opatrenia na šetrenie peňazí daňových poplatníkov. Súkromné zdroje do športu predstavovali na Slovensku len 28% v Anglicku 90%.

Prečo nedotovať šport?

1. Slovensko je krajina, kde občan môže vykonávať takmer každý druh športu.
2. Neefektívne a zneužívané.


Slovensko je krajina, kde občan môže vykonávať takmer každý druh športu
Nie je dôvod financovať súkromné združenia ako SFZ,SZĽH, ktoré rozširujú šport mimo školu , tak ako nie sú dotované súkromný lektori a jazykové školy. Venovanie sa športu mimo hodín TV je čisto súkromnou záležitosťou. Tak ako štát nedotuje priamo súkromné hodiny angličtiny alebo výstavbu súkromnej jazykovej školy , nie je dôvod podporovať súkromné športové kluby a zväzy ,či výstavbu štadíonov, ktoré vystupujú pod názvom Národné.

Neefektívne a zneužívané
Dotovanie športu z peňazí daňových poplatníkov motivuje politikov najmä kôli nepriamemu kupovaniu hlasov. Štát tým priamo a neefektívne zasahuje do ekonomiky. Dotovanie projektov ako Národné štadióny ,kde je vopred jasná strata a za úspech sa považuje zarobenie na prevádzkové náklady (O2 aréna v Česku) je neefektívne. Štát dotovaním športových zväzov sám prispieva k ich zneužívaniu. Prispieva aj k abnormálnym platom pokiaľ športoví manažéri peniaze nezarobili ale len dostávajú z dotácií. A pritom zväzy sa ocitajú v stratách a uzatvárajú nevýhodné zmluvy naďalej , to ale štát nemotivuje k pozastaveniu a zrušeniu dotácií. Neprehľadné zmluvy , často viazané na mlčanlivosť tiež nemajú pre štát tento motív. Ak by štát neprispieval na štadíony a chod zväzov znamenalo by to príchod reálneho trhu , kde by hráči a manažéri boli korektne odmeňovaný buď zo súkromných peňazí sponzora alebo podľa reálneho výnosu z aktivity (Predaj lístkov,reklama) , čo by určite naštartovalo aj úroveň športu (lepšia kvalita -viac peňazí z predaja lístkov, reklamy). SFZ (ktorá je v strate a pri niekoľkých minulých dotáciach od štátu zvlášť na fungovanie a zvlášť na podporu štadiónov,ihrísk mládeži) sa nehanbí po uzatváraní nevýhodných zmlúv( nepriehľadné!!, jednostranné!!), výške platu trénera (platenie futbalistom za reprezentovanie, kde vlastne každým štartom stúpa ich cena) a poberaním financií od štátu pýtať ďaľšie financie (miliardy SK) na stavbu Národného štadióna.
Štát nepriamo podporuje korupciu, kde sa po odsúdení Wankeho nepochybuje o podplácani a korupcii ale štátna televízia naďalej vysiela zápasy, sponzori podporujú a niektorí dívaci sledujú.
Štát svojim prispievaním na šport nepodporuje svojich daňovníkov ale úzku skupinu manažérov a športovcov (Národné štadióny....) ,dokonca tým vzďaluje šport ľuďom (nebojme sa brania detí ako rukojemníkov ), ktorí si vo svojom volnom čase môžu zašportovať za čoraz väčsie náklady.

Štát nedokáže podporovať šport ako sociálnu aktivitu a súčasným podporovaním šport len ničí. V čase, keď sa na Slovensku zatvárajú nemocnice v okresných mestách je prípadná ďaľšia výstavba Národného štadiónu zrada na daňových poplatníkov Slovenska.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?