Financovanie športu, morálny úpadok I

Autor: Matus Malarik | 2.11.2011 o 15:03 | (upravené 2.11.2011 o 15:24) Karma článku: 3,62 | Prečítané:  308x

Vo svete momentálne prebieha hospodárska kríza. Napríklad v Írsku (najviac, tak isto USA atd.) bol pred krízou trh nehnuteľností nadhodnotený, nafúknutý. Umelo zvýšené ceny. Banky dávali úver hocikomu (USA). Niečo podobné vidno aj v športe pri obrovských platoch, pritom najprestížnejšie kluby sú v hlbokom mínuse zviazané úvermi prevyšujúce hodnotu klubu. V tomto článku sa pozrieme, prečo nestavať obrovské národné štadióny (Slovensko, iná alternatíva) - časť  1 ,prečo banky naďalej požičiavajú klubom, na finančné prostredie svetových klubov (futbal,hokej) - časť 2 .

Slovensko

Na Slovensku sme sa vybrali cestou dotácií súkromným zväzom a stavaním nevýhodných národných štadiónov, čo považujem za neštastné a nespravodlivé riešenie. Toto riešenie ako som už písal v minulom článku v podstate podporuje len úzku skupinu ľudí a manažérov. Ministerstvo školstva podporilo v roku 2010 85 zväzov, čo činilo sumu  9 575 960 EUR. Mesto Bratislava s podporou štátu v roku 2010/2011 postavilo Národný hokejový štadión  za cenu 96.mil EUR. Pozrime sa bližšie na podporu SFZ.
Podpora SFZ
-                                      2008                       2009                     2010
Štátna reprezentácia     2,198mil. EUR       2,583mil. EUR       1,258mil. EUR
Talentovaná mládež         721tis.   EUR         721tis.   EUR       699tis.   EUR
Investičné projekty           116tis.   EUR          0           EUR        4tis.    EUR

Podpora úradu vlády na 20.ročník Slovakia cupu 10tis. EUR.
Podpora pre športovú výpravu na MS AFRIKA    175tis. EUR.
Pozrime sa bližšie na rozpočet SFZ v roku 2009 , ako to v tom roku uviedol vtedajší prezident SFZ František Laurinec.

Rozpočet 2009 príjmy - 6,3mil. EUR

Výdaje   2009
Štátna reprezentácia 2,5mil. EUR (odmeny,cesty,plat trénera???)
z toho 730tis. EUR na mládež.(Kde je 721tis.EUR  od MŠ SR??)
Predpokladané výdavky do budúcnosti 1,36mil. EUR(budovanie veľkých ihrísk????)
Zverejnené výdaje  2009
2,5mil EUR + (1,36mil EUR??) = 3,86mil. EUR (Ostatok výplaty , Corgoň liga?????)
Od zväzu, ktorý dotoval v roku 2009  polovicou príjmov štát by som očakával prehľadnejšie informácie.  Nepriehľadné,tajné zmluvy. Vidíme, že peniaze daňových poplatníkov sa využívajú zväčša na úzku skupinu ľudí v reprezentáciach a nie na širokú podporu mládeže.

MS AFRIKA
-                                            Príjmy                                                Náklady
Odmena od FIFA  (celková)  7,363mil. EUR        Odmeny                   5,148mil.EUR
Ostatné výnosy                    697,5tis. EUR      Ubytovanie              1,160mil. EUR
Výnosy za medzištátne zápasy 315tis.EUR        UFA (10%)                772tis.  EUR
Spolu                                     8,376mil. EUR   Kia Venga (25ks)       248tis.   EUR
-                                                                  Medzištátne zápasy   1,191mil. EUR
-                                                                  Spolu                       8,520mil. EUR

-                                       Strata  144tis. EUR.

Na štátnu reprezentáciu z veľkej časti znášali náklady daňový poplatníci, kdežto príjmy si ako pri dotáciach rozdelila úzka skupina ľudí, ktorej boli podmienky pripravené z peňazí daňových poplatníkov. K nástupu nového prezidenta SFZ bol SFZ v strate 675tis. EUR. Na tomto príklade vidíme, že dotovanie súkromných zväzov je vlastne dotovanie úzkej skupiny ľudí. Tomuto modelu chýba to ,prečo by sa mal podporovať šport a to pre širokú verejnosť a deti. SFZ funguje ako nám známe banky, kde náklady znášajú občania a príjmy vyberá management a nevracajú sa späť spravodlivo do obehu. Štát to z politických a ľúbivých dôvodov nevidí a toleruje takéto správanie a dotovanie súkromných zväzov. Okrem iného sa pozrime na mesto Bratislava, ktoré z 29.4.2010 podporilo športové investičné projekty sumou  1,626mil. EUR, z toho napríklad 355.tis EUR  (397.tis EUR celkové náklady na výstavbu) ide na ihrisko súkromnej futbalovej školy. Na príklade SFZ  sme uvideli, že štátne dotácie súkromným zväzom nepodporujú šport, ale podporujú prehnané platy, odmeny a nevýhodné zmluvy.

Chcel by som ešte uviesť, že napríklad Alianz aréna v Mníchove (národný štadión Nemecka) bola postavená výhradne zo súkromných peňazí a štát a mesto vybudovali len parky a cesty okolo. Podieli v ňom vlastnili TSV 1860 a Bayern (50-50) neskôr odkúpil Bayern podiel TSV za smiešnych 7mil. EUR (celkové náklady 340mil. EUR, Bayern získal peniaze odpredajom akcií klubu).  Výstavbu štadióna Wembley (národný štadión Anglicka -náklady L783mil.) podporovalo  Department of Culture, Media and Sport sumou 20mil.libier. Sport England, čo je vládna agentúra sumou 120mil. libier (Takže štát prispel sumou 140mil ,čo predstavuje 17,9%).

Alternatíva
Ak vôbec dotovať šport ,tak:
Zrušiť dotácie súkromých zväzov a zrušiť výstavbu národných štadiónov. Peniaze určené od MŠ SR a na národné štadióny dať školám na výstavbu ihrísk a prípravu akejsi školskej mládežníckej ligy podľa vzoru USA , kde školy majú svoje tímy na vysokej úrovni  = podpora talentov,širokej verejnosti (prenajímanie športovísk v poobedných, večerných  hodinách).  Napríklad za výstavbu Národného hokejového štadióna , čo predstavovalo sumu 96mil. EUR , sa mohlo postaviť zopár malých štadiónov ku školám (náklady na Gáboríkov štadión zhruba 2mil. EUR),zvyšné peniaze by boli použité na dotovanie tejto mládežníckej ligy(,ktorá by určite prilákala súkromný kapitál a v neposlednom rade do budúcnosti aj zatraktívnila domácu ligu). My sme pri súčastnom financovaní postavili halu jednu na stratové MS v hokeji pre Slovan Bratislava. Peniaze daňových poplatníkov boli znova využité pre úzky okruh ľudí. Budúce peniaze na národný futbalový štadión použiť pre školy na vybudovanie multifunkčných ihrísk(ako vidíme dá sa to za 397tis. EUR v najvyššej kvalite), hál. Prípadné predanie hráča (napr. do zámoria-hokej,anglicko-futbal) by bolo plne v kompetencii akcionára klubu ,teda školy (primárne). Upraviť zákonom povinný 51%  podiel pre školu (možnosť školy predať z pôvodných 100% 49% a tým zabezpečiť súkromný kapitál).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?